X
تبلیغات
زولا
پنج‌شنبه 14 دی‌ماه سال 1391

اصلا فیلم را دیده اید؟

                      

آنقدر سیاه نقد کرده بودند که باخودم عهد کردم هرطور شده فیلم جدید جیرانی را ببینم "من مادر هستم" را دیدم و در پایان فیلم در شوک شدید از اوج سیاهنمایی های نقادان بی انصاف فرو رفته بودم که نای بلند شدن از روی صندلی را نداشتم . متن نقدهای مختلف در ذهنم مرور می شد و نکاتی که در آنها خوانده بودم و در فیلم ندیدم .شاید فیلم دیگری را نقد کرده بودند و شاید باید سوال طنز گونه میهمانان برنامه هفت از مسعود فراستی را از این منتقدین پرسید که " آیا شما اصلا  فیلم را دیده اید؟"

بازخورد های فیلم در اذهان مخاطبینی که به تماشای آن نشسته اند را دیده و شنیده اید؟ آیا کسی به حکم قصاص معترض است؟ آیا کسی درباره چادری بودن و یا نبودن متهم در دادگاه حرف میزند اگر کمی ذهن خوانی کنیم مشخص است که سکوت محض سینما در پایان فیلم حکایت از تاثیر گذاری عمیق اصل داستان یعنی مکافات بی اعتقادی و لاابالی گری و ابتذال را دارد.

فیلم روایتی تکان دهنده از زندگانی های مادی شده و غرق در بی هویتی و بی خدایی است. زندگی های مخلوط شده به ابتذال که نام زندگی کم کم در آن ها رنگ میبازد و یک روز مرگی فاسد و خشک و خالی  از طراوت را به اجرا میگذارند برخلاف ظاهر و نمایشی که در جامعه نشان میدهند.

صحنه های نمایش مشروب خواری در فیلم که اوج انتقادات از این  موضوع شده است حقیقتی است که در درصدی از خانواده های مرفه و حتی متوسط وجود دارد و نمیتوان حقیقت را کتمان کرد باید پلیدی این کار را نشان داد.باید نشان داد که فرو روفتن در تقلید های کور کورانه از زندگی غربی پایان های فاجعه باری دارد. چرا نباید نشان داد که برخی خانواده ها دیگر نام خانواده ندارند؟

 در زیر برخی از این نقد های آتشین را بیان کرده و نقدشان میکنیم:

"داستان این فیلم به قدری وقیح و بی شرمانه است که نمیتوان به جزئیات آن پرداخت!"

برادر عزیز صفحات حوادث روزنامه هارا خوانده اید؟ روزانه با چند داستان وقیح تر و بی شرمانه تر روبرو می شوید؟ راهی برای مبارزه با این داستان ها ارائه دهید.یک روز را برای اطلاع هم که شده سری به دادسراها بزنید و از پرونده های خیانت،تجاوز،همسرکشی آماری تهیه کنید. بله داستان بی شرمانه است اکا این بی شرمی دارد جامعه را فرامیگیرد اگر برای اذهان جامعه پایان شوم این بیشرمی را به تصویز کشید کاری جفاست باید همه جا را گل و بلبل نشان داد؟

"این فیلم نمونه ای از فیلم های اخلاق ستیز و هویت گریز است!"

برادر گرامی من منتقد خوب کمی انصاف،  نشان دادن اوج ذلت و خفت باری یک زندگی بدون خدا و اعتقاد به او اخلاق ستیز است؟ شما تا به حال کار هنری کرده اید؟ میدانید هنر یعنی چه؟ میدانید زیبایی هنر به چیست؟ هنر در لفافه حرفش را در عمق مغز مخاطب میچسباند مخاطبی که حال و حوصله نصیحت شدن ندارد. سکانس تاثیرگذار فرهاد اصلانی و اعترافش در دادگاه اخلاق را به ستیزه میرود؟ کجای این فیلم اخلاق ستیز است و هویت گریز من باورم نمیشود شما این فیلم را دیده باشید. 

"صدور حکم قصاص جای تردید دارد چون برای قتل در این مسائل حکم قصاص صادر نمی شود!"

باز هم میپرسم شما فیلم را دیده اید؟؟

زمانی حکم قصاص در این موارد صادر نمیشود که تجاوز به عنف بوده و قاتل در دفاع از خود قتل را انجام داده باشد. در این فیلم این طور نیست در این یادداشت مجال نیست و  نمیتوان جزئیات را به قلم کشید لطفا حتما فیلم راببینید. 

"مگر چند درصد خانواده های ما اینچنین هستند؟" 

باز هم توصیه میکنم برادران و خواهران منتقد فیلم حتما برای آرامش وجدان خودشان هم که شده سری به دادسراها بزنند میزان کشفیات مشروبات الکلی را از نیروی انتظامی بپرسند عزیزان! خانواده های ما رادارند نابود میکنند بشقاب های ماهواره حسابش از دست همه در رفته است و باید راه چاره ای جست باید با هنر به جنگ این پدیده ضد هنر رفت باید فرجام بی اعتقادی را با هنر نشان داد. 

برادران نقاد من کسانی که درسایت ها ورسانه های ارزشی نقد مینویسید خیلی مراقب باشید شیعه از مدار انصاف خارج نمیشود. میدانم در این عرصه فرهنگی  نقد های ارزشی بر سینما خیلی جواب میدهد و به راحتی میتوان نقد کرد . در حالی که دفاع کردن بسیار سخت است چون متهم به هزارجور گناه ناکرده میشوید. اما من مادر هستم  در پایان فیلم همه را گناهکار ومادر نماد زن ایرانی (ناهید مشرقی) فیلم را به سبک  کارهای قبلی جیرانی پاک و مطهر نشان میدهد. این نکته را هم توجه داشتید؟

وقتی یک تیم هنری سعی میکنند تا هنجارهای اجتماعی را به تصویر بکشند تا رذالت های اخلاقی در چشمان مردم پلید و پلید تر به نظر بیایند این وظیفه ما ارزشی نویس هاست تا حد ممکن از ایشان حمایت کنیم و نکات ریز از چشم افتاده و یا اهمال شده را گوشزد کنیم نه این که زبان باز کرده و این چنین بنگاریم:" حاصل کار فیلم موهن،مهوع و غیرقابل دفاع شده است!"

من مادر هستم فیلم خوبی است . باید دید و بعد زبان به نقد گشود .

و در نقد نیز منصف بود تا نقدهایمان موهن ،مهوع و غیرقابل دفاع نباشد!

نظرات (4)
رضا
دوشنبه 18 دی‌ماه سال 1391 ساعت 02:42 ب.ظ
سلام منتطر عزیز.وب جالبی داری.
اگه برای تبادل لینک با ما حاضری خبر بده.
موفق باشی
امتیاز: 0 0
دانشجو
جمعه 29 دی‌ماه سال 1391 ساعت 09:13 ق.ظ
از مطلب آگاهانه و زیبای شما متشکرم
واقعا نمیدانم چرا برخی افراد مدام میخواهند اوضای سینمای ما را (درست است کم و کاستی های زیادی دارد اما...) بحرانی و غیرقابل کنترل نشان دهند؟؟؟؟؟
امتیاز: 0 0
محسن نخعی
سه‌شنبه 28 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 06:02 ب.ظ
سلام .من دانشجوی فقه و حقوق دانشگاه شهید مطهری هستم و محض اطلاع و اشنایی بیشتر باید بدونین که قصاص فیلم اساسا از پایه مشکل داره!!!
یک قانونی و جود داره که وقتی مطمئن باشی طرفه مقابلت محدور الدم باشه میتونی اونو بکشی و این چیزیه که تو قانون اومده...
و اما توی فیلم شما میبینید سعید در هر صورت زنا کرده (چه با رضایت اوا و چه بی رضایت)چون همسر داشته حکمش اعدام هست.
پس لطفا قبول کنین که فیلم ساختار حقوقیش اساسا مشکل داره و از این نظر این نقد بهش وارده...
پاسخ:
سلام
منظور ما صحت حکم قصاص آوا بود نه این که سعید حکمش اعدام است یا نه!
در رسانه ها جو سازی شده بود که در این شرایط حکم زن قصاص نیست چون دفاع از خود بوده اما ساختار فیلم کاملا مشخص میکند که زن حکمش قصاص است زیرا با اختیار خود و تحت تاثیر الکل تن به فحشاء میدهد و بعد پشیمان شده مرد را میکشد.
امتیاز: 0 0
محسن نخعی
چهارشنبه 29 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 07:11 ب.ظ
سلام
اینکه بقیه دوستان از نظر اینکه اوا به خاطر دفاع از خودش سعید رو میکشه یک ادعای کاملا غلطی است
ولی حالا بیاین داستان رو از این زاویه نگاه کنین:
وقتی حکم سعید اعدام باشه و بشه اثباتش کرد محدو الدمه و هرکسی اون رو بکشه تبرئه میشه (محدور الدم بودن یعنی کسی که به خاطر کار های که کرده مثل تجاوز به عنف و ...حقش کشته شدن توسط مجاری قانونی است ولی اگر یک شخص با اعتقاد به اینکه اون فرد حکمش قصاص نفس است و بتونه محدورالدم طرف رو اثبات کنه اگر فرد ذکر شده رو به قتل برسونه دادگاه حکم به تبرئه شخص میدهد)مثل اوا
و اوا نباید قصاص بشه چون درسته خودش تن به فحشا داده وبعد پشیمان شده و سعید رو کشته ولی سعید چون همسر داشته بدون شک حکمش اعدامه و محدوالدمه و هرکسی اون رو بکشه از لحاظ قانونی تبرئه میشه .
مثل اتفاقی که در فیلم افتاد ولی متاسفانه دادگاه بدون حتی اشاره ای به این قانون که شاید بتونه راه نجات اوا باشه حکم به قصاص اوا میده....

حالا صحت حکم قتل اوا مشخص شد که اشتباه بوده؟؟؟؟؟
با تشکر.
پاسخ:
سلام ممنون از توضیحتون جناب نخعی
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد